Stängt påskhelgen »
Professionell kundservice:
8.695 kr
( 6.956 kr exkl. moms)
Trailercenter presenterar en liten och smidig släpvagn med ändå plats för en byggskiva på bredden. Finns också i bromsat utförande under tiotusen kronor, till bromsad modell »
🔴 Ej i lager just nu - Kontakta oss för mer info.
Professionell kundservice:
Släpvagn Tece F202U/10 är en smidig liten släpvagn som rymmer byggskivor på bredden. Finns också i bromsat utförande under tiotusen kronor. Endast kvalitetsprodukter med tyska komponenter.
Länkar
Släpvagnskalkylator »
Se alla släpvagnar »
Släpvagnen på bilden kan vara extrautrustad.
| Inv flakmått | 202 × 122 cm |
|---|---|
| Totalvikt | 750 kg |
| Maxlast | 650 kg |
| Lämhöjd | 30 cm |
| Inv bindöglor | Standard |
| Stödhjul | Standard |
| Tippbart flak | Tipp Nej |
| Elkontakt | 7-polig |
| Typ av axel | Utan broms 80km/h |
| Antal hjulaxlar | 1 |
Viktigt att kontrollera vilken totalvikt du får köra bakom din dragbil.
När det kommer till obromsade EU-släp så spelar inte körkortsbehörigheten någon roll, utan allt beror på dragbilens egenvikt (så kallad tjänstevikt). Släpvagnens totalvikt får inte överstiga bilens halva tjänstevikt för att kunna framför släpet i 80 km/h. Om så är fallet är den tillåtna hastigheten bara 40 km/h.
Det primära är att vagnens totalvikt inte överstiger bilens halva tjänstevikt, som t.ex tjänstevikt 1300 kg får inte framföra en EU-trailer med totalvikt 750 kg i 80 km/h. Bilen får max dra en släpvagn på 650 kg för det blir hälften av 1300 kg.
Sen finns det undantag. En bilfabrikant kan rekommendera lägre vikt även om dragbilen uppfyller kravet på halva tjänstevikten. Om bilens tjänstevikt är 1500 kg och kan framföra en släpvagn med totalvikt 750 kg, så kan bilfabrikanten i alla fall ange t.ex 700 kg. Är fallet så kan bilen ändå dra ett EU-släp med totalvikt 750 kg, men last och vagnens egenvikt får då inte överstiga 700 kg.
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
Finns i lager
